podróże, wyprawy, relacje
ARTYKUŁYKRAJEGALERIEAKTUALNOŚCIPATRONATYTAPETYPROGRAM TVFORUMKSIEGARNIABILETY LOTNICZE
Geozeta.pl » Jordania - zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO
reklama

Jordania - zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCO

Ammann     
jordania
Jordania - podróże do JordaniiJordania - mapa krajuJordania - spis artykułów i galeriiJordania - wiza, ambasady, przepisy wjazdowe, informacje dla kierowców, podróżowanie po kraju, przepisy celne, bezpieczeństwo, przydatne informacjeJordania - aktualna pogoda, roczny opad i temperaturaJordania - szczepienia, zdrowie, poradyJordania - kurs waluty, przelicznik na PLN, USD, EUROJordania - co zwiedzić, zabytki Listy Światowego Dziedzictwa UNESCOJordania - przewodniki, mapy, atlasy
Wybierasz się tam? Będzie ci potrzebna wiza do Jordanii. W Geoblogu możesz ją zamówić z dostawą do domu!
Zobacz cenę wizy do Jordanii, oferujemy najniższe stawki pośrednictwa w uzyskaniu wiz.
Petra  
Miasto to, kiedyś zamieszkałe przez Nabatejczyków ale już dawno opuszczone, czerpało zyski z zaopatrywania karawan w wodę. Położone pomiędzy Morzem Czerwonym a Morzem Martwym stanowiło ważny punkt na skrzyżowaniu szlaków handlowych pomiędzy Arabią, Egiptem oraz Syrią Fenicką. Petra jest w połowie wybudowana w połowie zaś – wykuta w skałach, a otaczają ją góry poprzecinane wąwozami oraz przejściami. Jest to jedno z najbardziej popularnych archeologicznie punktów, gdzie starożytne tradycje wschodnie łączą się z hellenistyczną architekturą.
Quseir Amra  
Wybudowany na początku VIII w. jest przykładem świetnie zachowanego „zamku pustynnego”, który stanowił zarówno fortecę, gdzie mógł stacjonować garnizon, jak i reprezentatywną rezydencję kalifów z dynastii Umajjadów. Najbardziej charakterystycznymi elementami tego małego pałacu jest zewnętrzny dziedziniec oraz hamam (łaźnia turecka) – bogato zdobione w symboliczne malowidła ścienne, które odzwierciedlają sztukę świecką tamtych czasów.
UUmm ar-Rasas (z arab. Matka Ołowiu; greckie: Kastron Mefaa)  
Stanowisko archeologiczne Umm ar-Rasas w większej części nie zostało jeszcze odkryte. Zawiera w sobie pozostałości z okresów: rzymskiego, bizantyjskiego oraz wczesno-muzułmańskiego (koniec III do IX w.n.e). Miejsce to powstało w roli rzymskiego obozu wojskowego i stopniowo rozwijało się, aby w V w. stać się miastem. Dzięki wykopaliskom odkryto także ok. 150 m. obszar fortyfikacji obozu wojskowego. Znajduje się tu także kilka kościołów – niektóre z nich posiadają nawet dobrze zachowane mozaikowe podłogi. Szczególnie warta uwagi jest mozaikowa podłoga w Kościele Św. Stefana, który jest jednym z bardziej reprezentatywnych wśród miast tego regionu. Dwie czworoboczne wieże są najprawdopodobniej jedyną pozostałością po popularnych w tej części świata praktykach tutejszych mnichów (ascetyczni mnisi spędzali swój czas w odizolowaniu na szczytach wież). Umm ar-Rasas otoczony jest przez pozostałości antycznej kultury agrarnej.
Źródło: whc.unesco.org
» Petra (pl)
» Quseir Amra (pl)
» UUmm ar-Rasas (z arab. Matka Ołowiu; greckie: Kastron Mefaa) (pl)